Kaligrafia dla najmłodszych.

Postanowiłam zebrać w jednym miejscu materiały do nauki pisania, których dotąd używaliśmy w naszej domowej nauce.

Najpierw był etap przed-szlaczkowy, w ramach którego dzieci m.in. tworzyły piękną biżuterię 🙂 czyli łączyły przyjemne z pożytecznym, rozwijając przy okazji motorykę małą. Tutaj mała próbka, dzieło sześcioletniej wówczas Izy:

Jeżeli chodzi o litery, zabraliśmy się do tego używając następujących pomocy, stron, linków, wydruków i aplikacji:

Drewniany grawerowany alfabet – Dobra pomoc do nauki kształtu szkolnej czcionki. Można wodzić po nim palcem (litery są wklęsłe), toczyć po literze szklaną kulkę, „pisać” wzdłuż zagłębień drewnianym pisakiem, zakryć kartką i kolorować położoną płasko kredką świecową, łączyć w pary duże i małe litery… możliwości wprost nieskończone. Tani nie jest. Ale jeżeli planuje się dużą rodzinę, to warto zainwestować 😉

Aplikacja Świat Liter dla telefonów i tabletów z Androidem – można m.in. pisać literki po śladzie palcem na ekranie. Bez zbytnich fajerwerków, najmłodszym się podoba.

Polska czcionka szkolna „Elementarz Dwa” – uważam, że warto zainstalować sobie tę darmową czcionkę i używać jej jak najczęściej w otoczeniu malucha, żeby oswoił się z krojem liter.

Tutaj kopalnia pomysłów na kreatywne podejście do nauki pisania:

 

Zwłaszcza ten pomysł bardzo nam pomógł opanować położenie literek w przestrzeni (trzeba było to troszkę dostosować do realiów naszej czcionki szkolnej, m.in. dodać jeszcze jednego bohatera – anakondę, czyli wzór dla małej litery f, która w polskiej wersji wije się od samej góry aż na dół):

A tutaj polska strona z arkuszami do nauki pisania, mnóstwo tego jest! Czcionka szkolna.

Printable Paper – Super strona z tysiącami różnych formularzy i templatek do wydruku za darmo, m.in. także papier do nauki pisania: różne rodzaje i wielkości linii oraz coś bardzo fajnego dla początkujących, czyli „highlighted paper”:

Donna Young – Ogromna liczba ćwiczeń, papierów do nauki pisania (różne rodzaje i wielkości linii). Krój czcionki uproszczony (nie nasz polski typowo szkolny). Jeżeli komuś to przeszkadza, tak czy inaczej strona będzie bardzo przydatna, bo zawiera mnóstwo ćwiczeń „przed-literowych”. A także przeróżne formularze, planery i inne templatki do wydruku za darmo.

Generator arkuszy do kaligrafii – można wpisać własny tekst, wybrać wielkość liter, kolory liniatury. Darmowy, ale nie ma czcionki takiej jak nasza aktualna, jedyna słuszna, szkolna 😉

SuperKid.pl też ma bardzo sympatyczne generatory arkuszy (można wstawiać obrazki – umilacze), jest do wyboru czcionka uproszczona lub typowa szkolna. Dostęp do strony jest płatny. Warto rozważyć wykupienie abonamentu, zważywszy na imponującą zawartość całej strony.

Używaliśmy też gotowych zeszytów do kaligrafii autorstwa Beaty Guzowskiej – każda literka ćwiczona jest na dwóch stronach, najpierw w izolacji, potem w typowych sylabach, w słowach, a na koniec w zdaniu opisującym jakąś ciekawostkę z życia zwierząt. Czcionka szkolna.

Zeszyciki te można upolować za jedyne 2,50 zł. Jest mnóstwo różnych tomów i zestawów do wyboru, zależnie od tego co akurat chcemy z dzieckiem przećwiczyć. Łatwo je znaleźć w tanich księgarniach i na aukcjach Allegro.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Kaligrafia dla najmłodszych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s